Nissan przedstawia TOWNSTAR - nowość na rynku lekkich samochodów użytkowych

27 września 2021- Nissan prezentuje model Townstar jako kompleksową i konkurencyjną ofertę w segmencie lekkich samochodów dostawczych, które będą wyposażone w silniki benzynowe oraz elektryczne. Został on stworzony z myślą o przygotowaniu firm na przyszłe zmiany i idące z nimi regulacje oraz przyspieszeniu rozwoju transportu bezemisyjnego.
Bazując na sukcesie pionierskiego modelu e-NV200, kompletnie nowy Townstar ze 100% elektrycznym napędem powstał z myślą o promowaniu transportu bezemisyjnego. Dzięki wydajnemu akumulatorowi o pojemności 44 kWh oraz zaawansowanej technologii i niskim kosztom eksploatacyjnym, Townstar zaoferuje użytkownikowi efektywne rozwiązania z zakresu mobilności, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Stworzony on został by spełniać wszystkie potrzeby klienta.
Dzięki wdrożeniu ponad 20 innowacyjnych technologii i możliwościom uniwersalnej konfiguracji, model Townstar gwarantuje użytkownikom pewność i niezawodność.
Niezawodne rozwiązania oraz wydajne układy napędowe
Aby zoptymalizować wydajność i wszechstronność w środowisku miejskim, Townstar będzie dostępny z dwoma układami napędowymi w wersji dostawczej, jak i osobowej, co odpowiada na potrzeby klientów.
1)   silnik benzynowy będzie z silnikiem o pojemności 1,3 litra zapewniającym pełną zgodność z najnowszymi przepisami w obszarze emisji spalin (Euro 6d),gdzie generuje 130 KM i 240 Nm momentu obrotowego, idealnie łącząc moc z wydajnością.
2)      w pełni elektryczny Townstar zostanie wyposażony w akumulator o pojemności 44 kWh oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne zarządzanie energią oraz wydajny system chłodzenia akumulatora. Zastąpi on w gamie Nissana model e-NV200, oferując moment obrotowy na poziomie 245 Nm i 285 km zasięgu (dane zostaną potwierdzone po uzyskaniu homologacji).
Innowacyjne technologie zwiększające bezpieczeństwo oraz system informacyjno-rozrywkowy
Aby idealnie wpasować się w codzienne życie klientów, Townstar wzbogaca ofertę lekkich samochodów użytkowych Nissana o pakiet ponad 20 nowych technologii.
Liczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i zaawansowanym funkcjom wspomagającym kierowcę, takim jak system zabezpieczenia przed podmuchami wiatru bocznego (Side Wind Assist) i kołysaniem przyczepy (Trailer Sway Assist), zapewniają użytkownikom Townstar poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Inteligentny system hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz manewrowania na skrzyżowaniach, a także system automatycznego parkowania i inteligentnego tempomatu wyróżnią model Townstar w czołówce swojej kategorii.
Nissan po raz pierwszy wprowadzi system kamer 360º (Around View Monitor – AVM) w dziale kompaktowych samochodów użytkowych, co rozpowszechnia te nowoczesne rozwiązania technologiczne. Odpowiednio rozmieszczony system kamer wyświetla pełen obraz dookoła samochodu, zapewniając kierowcy komfort bezstresowego parkowania w przestrzeni miejskiej. 
Klienci decydujący się na elektryczną wersję modelu Townstar będą mogli także korzystać z innowacyjnego, zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy ProPILOT. Pomagając kierowcy podczas jazdy po autostradzie, funkcja ta umożliwia automatyczne zwalnianie do pełnego zatrzymania i przyspieszanie poprzez podążanie za pojazdem poprzedzającym, a także utrzymywanie samochodu pośrodku pasa ruchu, nawet na łagodnych łukach.
Komfortowe funkcje obsługi połączeń (eCall, Apple CarPlay/Android Auto) oraz bezprzewodowe ładowanie telefonu będą dostępne we wszystkich wersjach od momentu ich wprowadzenia na rynek. Rozbudowane usługi łączności zostaną udostępnione wraz z debiutem wersji w pełni elektrycznej. 
Powyższe usługi w elektrycznym Nissanie Townstar wyświetlane będą na 8-calowym ekranie dotykowym, połączonym z 10-calowym cyfrowym panelem zegarów znajdującym się na wprost kierowcy.
Innowacyjna stylistyka nadwozia oraz wnętrza
Został zaprojektowany na płycie podłogowej CMF-CD Aliansu i zbudowany od podstaw z myślą o jakości i funkcjonalności. Townstar, jako pierwszy model marki w Europie, zostanie oznakowany nowym logo Nissana. Będzie także najnowszym pojazdem, wprowadzonym w ramach planu transformacji Nissan NEXT, którego celem jest zrównoważony rozwój i rentowność w ramach globalnej działalności firmy. 
Townstar w wersji dostawczej został opracowany tak, aby idealnie zaspokoić potrzeby małych i średnich przedsiębiorców, którzy szukają zarówno wszechstronności, wygody i wystarczającej przestrzeni ładunkowej, jak również nowoczesnych rozwiązań, jak system automatycznego parkowania, bardzo przydatny podczas jazdy w mieście.
Wersja pasażerska Nissana Townstar będzie idealny na rodzinne podróże dzięki szerokim możliwościom przechowywania bagażu i rzeczy podręcznych o  pojemności nawet 775 litrów. Przez eleganckie wykończenia foteli i drzwi po nowoczesną konsolę oraz elementy dekoracyjne deski rozdzielczej, kabina nowego modelu Townstar gwarantuje kierowcy komfort porównywalny z wnętrzem samochodu osobowego. Nie zabraknie również funkcji wspierających bezpieczeństwo, np. przypominanie o zapięciu pasów, automatyczny system hamowania awaryjnego, asystent utrzymania pasa ruchu, system wykrywania pojazdów znajdujących się w martwym polu oraz system rozpoznawania znaków drogowych
W pełni elektryczny, Townstar zbliżony jest wyglądem do estetyki modelu Ariya. W projekcie uwzględniono reflektory LED oraz aerodynamiczną osłonę przednią, łączącą szlachetny ornament Kumiko i charakterystyczny dla marki motyw litery V ze światłami do jazdy dziennej.
Także benzynowa wersja nowego modelu wyróżnia się wyrazistym, dynamicznym wyglądem dzięki specjalnemu wzornictwu przodu nadwozia. Zawarto w nim zintegrowane „kurtyny powietrzne”, które optymalizują przepływ powietrza wokół zderzaka przedniego i przednich kół, co powoduje ,że opór aerodynamiczny zostaje zmniejszony przy jednoczesnej optymalizacji zasięgu samochodu i zużycia paliwa.
Wielowymiarowe rozwiązanie dla biznesu 
Liczne możliwości konfiguracji sprawiają, że Townstar to niezawodny, komfortowy i efektywny partner w mobilności przeznaczony dla biznesu. 
Przestrzeń ładunkowa o pojemności do 3,9 m3 z uchylną przegrodą, sprawia że kompaktowy samochód dostawczy zapewnia możliwość przewozu dwóch europalet i ładowność na poziomie 800 kg. Aby dostosować się do wymagań różnego rodzaju firm, wysokowydajne układy napędowe umożliwiają holowanie ładunku o masie do 1500 kg. 
Dostęp do przestrzeni ładunkowej ułatwią duże boczne drzwi przesuwne, gdzie rozładunek samochodu staje się niezwykle prostym. Z tyłu klient będzie miał możliwość wyboru pomiędzy otwieranymi pod kątem 180 stopni drzwiami 60/40 a klasyczną klapą. We wnętrzu znajdą się przemyślane rozwiązania do przechowywania i przewozu towarów oraz specjalna przestrzeń na pokładowe narzędzia biurowe.
5-letnia gwarancja- lider w branży
Nowy model i Nissan ponownie spełnił podjęte przez siebie zobowiązania dostarczania rozwiązań charakteryzujących się jakością i rzetelnością. Użytkownicy każdego modelu z gamy lekkich samochodów dostawczych Nissana korzystają z wiodącej w branży, ogólnoeuropejskiej gwarancji na 5 lat lub 160 000 km, a ponadto gwarancji na 8 lat lub 160 000 km udzielanej na pojemność akumulatora w wersji z silnikiem elektrycznym.
Gwarancja obejmuje także pokrywę lakierniczą, oryginalne części i akcesoria oraz pomoc drogową, zapewniając kompleksową ochronę zapewniającą spokój ducha.
Użyteczna pojemność akumulatora 44 kWh
Moc maksymalna 90 kW (122 KM)
Maksymalny moment obrotowy 245 Nm
Szacowany zasięg Do 285 km
Moc ładowania prądem zmiennym (AC) 11 kW (standard) lub 22 kW (opcja)
Moc ładowania prądem stałym (DC) 75 kW (CCS)
Czas ładowania prądem stałym (DC) Od 0 do 80%: 42 min
System chłodzenia akumulatora Tak (w wersji z ładowarką 22 kW, opcja dla wersji 11 kW)
*Wszystkie dane zostaną potwierdzone po uzyskaniu homologacji.


C